A fürj
A fürj (Coturnix coturnix) a madarak osztályának tyúkalakúak (Galliformes) rendjébe és a fácánfélék (Phasianidae) családjába tartozó faj. A japánfürj (Coturnix coturnix japonica) az alfaj.
Tulajdonságuk
Teste kissé zömök, nyaka közepesen hosszú, csüdje tollatlan, feje és nyaka tollal jól fedett. Taraja és állebenye sem a hím-, sem a nőivarúnak nincs.
A tojók intenzív tartásnál (fűtött, világított helyen) 6 hetesen, természetes tartásnál 10-12 hetesen kezdenek el tojni, természetes körülmények között tartott tojók tojásai nagyobbak lesznek, és élettartamuk is hosszabb lesz.
Éves tojáshozamuk: 250-300 db, átlagos tojástömeg: 10-13 g.
Gyűrűmérete: 6,5 mm, nagyobb testűeknél 7mm-es.
A kifejlett madarak átlagos testtömege: 20-30 dkg.
Japán fürj alfajai,színváltozata
Tenyésztés során különböző színek és alakzatok kerültek elő. Személy szerint két nagy csoportra osztanám az alfajt.
Egyik a tojást adók, másik a hús fajták.
A tojást adók : vadas, isabel vagy itáliai (búza), smoking, csokoládé, ezüst, törpe fehér, fehér-vadas tarka, harlekin
Hús fajták : Texas, angol óriás, szerb óriás, russia.
Japán fürj nemének meghatározása
Japán fürj ivarérettsége a tojóknál a 90. naptól, kakasoknál 120. naptól következik be. Csibe korban, akár milyen fajtáról van szó, a nemüket szinte meg sem lehet állapítani. Idő múlásával kb.1 hónapos korban, már felismerhetők a szülők által hordozott nyomok. Szemre vételezéssel a vadas és a fahéj fajtáknál. A tojók melle pettyezett a kakasoké egyszínű. A többi fajtánál csak felnőtt korban, az egyforma külsejük miatt, a viselkedésük alapján (például a kakas éneke) ismerjük meg. Harmadik megoldásként, a madár kloákának környékét addig simogatjuk ujjunkkal, míg megduzzad, és végül óvatosan két oldalról nyomjuk meg. A kifolyt fehér színű habos váladék, csak kakasnál fordul elő, tojónál nem. Minden fiatal kakasnál a széklet kíséretével egy fehér váladék is mellette van.
búzás
vadas
fahéj
fehér
Tartás feltételei:
Forrás: www.japanfurj.webatu.com oldalról.